Do galérie Karácsonyi műsor 2013 boli pridané fotografie.
Karácsonyi műsor 2013
Mikulás nap, Karácsonyváró
Do galérie Mikulás nap, Karácsonyváró boli pridané fotografie.
Az ember és a természet védelme
Fontos, hogy az ember védje saját maga testi épségét, valamint az őt körülvevő környezetet, természetet.
A gyerekek a mai nap folyamán sok új és hasznos dologgal ismerkedtek meg. Meghallgattak, részt vettek négy előadáson, ahol megismerkedtek a közlekedés szabályaival, a polgári védelemmel, valamint azzal, hogy baj esetén mit kell tenniük, illetve tűz esetén kit, kiket kell értesíteniük. Ezt megelőzően viszont elpróbálták, hogy veszély esetén hogyan kell viselkedniük, és mit kell tenniük az épületben.
Majd a sok információ, óvintézkedés után egy nagy sétát tettünk a természetben, ahonnan pirospozsgásan tértünk vissza az iskola épületébe.
Az ember és a természet védelme
Do galérie Az ember és a természet védelme boli pridané fotografie.
A magyar népdal és népköltészet
Do galérie A magyar népdal és népköltészet boli pridané fotografie.
Eszterházy (tor)túra
Mint már évek óta, idén is részt vettünk a búcsi alapiskola által szervezett, Katona Mihály Napok keretében megrendezésre kerülő történelmi vetélkedőn. Csakhogy idén teljesen máshogy alakult minden, mint eddig. Az elején elég „tanulós versenynek” ígérkezett, de mikor Emese tanító nénitől megtudtuk, hogy a vetélkedő előtt egy hozzákapcsolódó, Az Eszterházyak nyomában elnevezésű tanulmányi kiránduláson is részt veszünk, rögtön más szemmel néztük a dolgot.
Az idén ugyanis a vetélkedő témája az Eszterházy család, és a hozzájuk szorosan kötődő Joseph Haydn zeneszerző élete és tevékenysége volt.
Október 19-én elérkezett a kirándulás napja, amit jobban vártunk, mint egykor a karácsonyt!
A busz Búcsról indulva begyűjtötte a többi 8 csapat tagjait és felkészítőit, majd az ausztriai Kismarton (Eisenstadt) felé vettük az irányt, ugyanis ott van az Eszterházyak egyik leghíresebb kastélya. Csodálattal néztük a kastély pompáját, fényűzését, és arra jutottunk, hogy az Eszterházyaknak aztán volt pénzük!
Következő úti célunk a fertődi (egykor Eszterháza) kastély volt. Ide érkezve először is megebédeltünk a kastéllyal szemközti étteremben, majd jóllakva átsétáltunk a kastélyhoz. A kapun belépve rögtön összenéztünk. Nem véletlenül nevezték a kastélyt építtető herceget Pompakedvelő Miklósnak, magát a kastélyt pedig magyar Versailles-nak! A park a szökőkúttal gyönyörű volt, a kastély termei nem különben.
Végezetül még jártunk egyet a kastély mögötti tiszafa-labirintusban, pózoltunk Haydn szobrával, majd a buszra pattanva hazafelé vettük az irányt.
A vetélkedőre való felkészülést már hetekkel ezelőtt elkezdtük, és a kirándulás által minél inkább magunkénak éreztük a témát. A vetélkedő előtt még a kirándulásról egy plakátot is össze kellett állítanunk.
November 9-én eljött a verseny napja, ahol a már ismerős 8 kemény csapattal találtuk magunkat szemben. Pontosabban a szenpéteri, perbetei, gútai, ógyallai, nagykéri, madari, bátorkeszi és búcsi iskolák csapataival. Mi már jóval a verseny előtt megbeszéltük egymás között, hogy muszáj a dobogón végeznünk! A verseny nagyon izgalmasan telt, erősen motivált minket, hogy már az első kör után jól álltunk, és a félidőben is mi jártunk az élen a keszi csapattal versengve.
Az utolsó 8. forduló után már éreztük, hogy rosszul nem sülhet el ez a nap. Bár kimondani még nem mertük, amit sejtettünk!
Izgulva vártuk az eredményhirdetést. Végül aztán kimondták: az 1. helyen végeztünk, magunk mögé utasítva riválisainkat. Rendkívül jó érzés volt ez a pillanat, és hogy végre learathattuk munkánk gyümölcsét.
Az izgalmas délelőttöt egy közös finom ebéddel, és stílusosan Eszterházy tortaszelettel fejeztük be.
Banai Tóth Kincső (9. o.)
Rácz Fanni (9. o)
Nagy Emese (9. o.)
Kele Fanni (8. o.)
Kincskeresők IX. – helyi értékeket kutató diákok konferenciája
Immár kilencedik alkalommal rendezték meg Dunaszerdahelyen a Kincskeresők elnevezésű diákkonferenciát, melyen iskolánk tanulói már harmadik alkalommal vehettek részt.
A konferenciára a szlovákiai magyarság tájaihoz, településeihez és közösségeihez kapcsolódó témákkal lehetett benevezni.
Így kapott lehetőséget Kele Fanni és Farkas Réka Kis falu az árban című, illetve Jókai Csenge és Farkas Zsófia Nehéz Ferenc című munkájával.
Az előadásokat Szanyi Mária néprajzkutató, pedagógus, Agócs Attila etnológus, a Füleki Vármúzeum igazgatója és Varga Norbert folklórkutató, a Csemadok Művelődési Intézet munkatársa értékelték.
Őszi papírgyűjtés kiértékelése
Do galérie Őszi papírgyűjtés kiértékelése boli pridané fotografie.
Ősz kincsei
Do galérie Ősz kincsei boli pridané fotografie.
Nehéz Ferenc - megemlékezés
Do galérie Nehéz Ferenc - megemlékezés boli pridané fotografie.
Az aradi vértanúk emlékére
Do galérie Az aradi vértanúk emlékére boli pridané fotografie.
Az aradi vértanúk emlékére
Pénteken, október 4-én iskolánk falain belül ismét megemlékeztünk ama véres napról, amikor 1849. október 6-án Aradon kivégeztek 12 tábornokot és egy ezredest.
Az alapiskola tanulói rövid előadással készültek ennek alkalmából. A gyerekek hallhattak arról, hogyan is folyt le a kivégzés. Katonai pályaút leírásával és képek segítségével ismerkedtek meg a tizenhárom bátor férfival. Előadásukat énekkel zárták.
Emlékezzünk rájuk!
Aulich Lajos, Damjanich János, Dessewffy Arisztid, Kiss Ernő, Knézich Károly, Lahner György, Lázár Vilmos, Leiningen Westerburg Károly, Nagysándor József, Pöltenberg Ernő, Schweidel József, Török Ignác, Vécsey Károly
Október 4. - Az állatok világnapja
Do galérie Október 4. - Az állatok világnapja boli pridané fotografie.
Október 4. - Az állatok világnapja
„Az állatok világnapját október 4-én ünnepeljük, ugyanis ezen a napon hunyt el az állatok védőszentje, Assisi Szent Ferencnek.
A legtöbb róla szóló történetből tudjuk, hogy nemcsak áldásos misszionáriusi munkát végzett, hanem az állatokat és a természetet is nagyon szerette. Az egyik legenda szerint prédikált a madaraknak, amelyek figyelték a hangját, és egy sem repült el.
Egy másik szerint Gubbió város lakóit egy vérszomjas farkas tartotta rettegésben. Szent Ferenc felkereste, és ráparancsolt, hogy ne bántson senkit. Az állat lefeküdt lábai elé. Utólag kiderült, csak az éhség miatt volt vérszomjas. Ezután a város lakói rendszeresen etették, és többé nem bántott sem állatot, sem embert.
Ezek után is sokat prédikált az emberek és az állatok kapcsolatáról. Ő lett a természet, a környezetvédők és az állatok pártfogója.“
Többek között ezzel a történettel is megismerkedtek tanulóink a mai napon, valamint meghallgatták Rónay György Mondd, szereted-e az állatokat című versét, amely az állatok szeretetéről szól.
Majd a kilencedikes lányok – Banai Tóth Kincső, Szuri Katalin, Rácz Fanni - által készített prezentációt tekinthették meg, amelyekben az ember és állat közötti kapcsolatról, róluk szóló gondolatokról, valamint az állatvilág érdekességeiről hallottak.
Végül, de nem utolsó sorban egy előadást hallgattak meg, melyből sok új információt kaptak.
E nap üzenete, hogy éljünk harmóniában a természettel, környezetünkkel, a minket körülvevő élőlényekkel, felettünk elszálló madarakkal, az előttünk átugráló békával, a kóbor kutyával, a kertben szálldosó pillangóval.
A népmese napja
Do galérie A népmese napja boli pridané fotografie.
A népmese napja
A népmese napját első ízben 2005. szeptember 30 – án rendezték meg. A nap célja, hogy
a könyvtárosok, az óvónők, a pedagógusok és a mesével foglalkozó szakemberek, valamint
a meseszerető gyerekek és felnőttek megkülönböztetett tisztelettel forduljanak mind
a magyar, mind más népek meséi felé.Ezzel a gondolattal kezdődött a népmese napja
iskolánkban, amely mint tudjuk, Benedek Elek születésnapjához kapcsolódik. Ezzel is
szeretnénk tanulóinkat arra buzdítani, hogy ne csak televízióban, DVD – n nézzenek meséket,
hanem minél többször vegyenek a kezükbe könyvet és olvassanak.
Idén a népmese és a műmese közti különbségre próbáltuk meg felhívni tanulóink figyelmét.
Az előadásra az ovisokat is meghívtuk, akik lelkesen kapcsolódtak be a műsor menetébe,
reméljük, hogy jól érezték magukat. Elsőként a népköltészeti alkotásokról esett szó,
ezen belül énekeltünk együtt népdalt, elmondtunk közösen egy, az ovisok által is ismert
mondókát, a bátrabbak nyelvtörővel is megpróbálkoztak, találós kérdéseket fejtettünk meg,
szólásokat, közmondásokat egészítettünk ki, végül pedig a gyerekek egy modern csalimesét
is meghallgathattak. A műmese kapcsán szóba kerültek a legnagyobb meseírók és gyűjtők, mint
Benedek Elek, Illyés Gyula, Arany László, Kormos István, Csukás István, La Fontaine és végül,
de nem utolsó sorban a Grimm testvérek neve is.
Az alsó tagozatos diákok és az ovisok számára meglepetés vendéget is hívtunk, Gáspár Enikő
előadóművész személyében, aki egy mesével kedveskedett a gyerekeknek. Reméljük, hogy
ezáltal sikerült tanulóinknak közelebb kerülniük a mesék varázslatos világához, megfogadják
a jó tanácsot és többet fognak olvasni.
„ Őseinktől kincsekkel teli tarisznyát kaptunk örökségbe, de mintha egyre
gyakrabban tétlenül néznénk ennek háttérbe szorulását, elfelejtését.
Vegyük birtokba, ismerjük meg, fényesítsük újra és adjuk tovább az
eleinktől kapott, élethosszig érvényes, értékes, unokáink számára is
feltétlenül megőrzendő, mesebeli kincseket!
Tanévzáró, ballagás 2013
Do galérie Tanévzáró, ballagás 2013 boli pridané fotografie.
Pizsi-party
Do galérie Pizsi-party boli pridané fotografie.