Már nem először élvezhették gyermekeink a KUTTYOMFITTY TÁRSULAT előadását, akik ismét a táncos élmény mellett néprajzi, zenei és irodalmi ismeretekhez juttatták őket. Az igen tartalmasra sikeredett emléknapunk programját ők indították a „Három az Igazság! „ c. előadással Mátyás királyról. Ki lesz Mátyás király? Hogyan jár pórul a kolozsvári bíró? Milyenek a furcsa látogatók? Hogy lesz király az igazmondó juhászból?
Egyszer volt, hol nem volt, a Dunán is túl,
ott, ahol a tánc és a mese az úr,
volt egy kis csapat,
a nevük Kuttyomfitty Társulat.
Történelmi előadás tanulóinknak a Mátyás király EMLÉKNAPON
A visegrádi székhelyű történelmi Szent György Lovagrend felvidéki nagypriorátusa, lovag Dr.Csámpai Ottó etnoszociológus, egyetemi docens és lovag Csámpai László történész képviseletében egy tartalmas előadást tartott vetítéssel egybekötve gyermekeinknek. Bemutatták a lovagrend működését, az alapszabályokat és megalakulásuk körülményeit. Természetesen sok érdekességet meséltek Mátyás királyról. S mivel a lovagoknak mindig is voltak APRÓDJAIK, 12 ZOBORALJI APRÓD is megtisztelte jelenlétével iskolánkat, akik 5 különböző iskolából jöttek. Megtekinthettük, hogyan edzenek, milyen erkölcsi útmutatók szerint cseperednek. Kiképzőjük jellemformáló módszerei nagyon tanulságosak voltak a mi gyermekeinknek is. Elhozták az üzenetet, hogy „igaz legyen a mese”, mely szerint itt járt köztünk az IGAZSÁGOS Mátyás király egy hétig álruhában. Könyvadományt is hoztak nekünk, s kihangsúlyozták, mindenkiben vannak értékek. Kitértek arra is, hogy falvaink iskoláit, a magyar oktatást csak mi menthetjük meg azzal, hogy a helyi magyar iskolát választjuk gyermekünknek. Maradjunk ott, ahol megszülettünk, ne engedjük, hogy iskolánkat a bezárás fenyegesse. Ha kell, egyenként tegyünk ezért! Az Apródoknak 2 hazafias költeménnyel, szavalattal kedveskedtünk és ők is kaptak egy-egy könyvet egy díszes emléklappal, hogy feledésbe ne merüljön ez a nap.
ZOBORALJI APRÓDOK bemutatója a Mátyás király EMLÉKNAP keretein belül
S végül, de nem utolsó sorban, bemutató keretén belül is megismerkedhettünk az Apródok egyik legfontosabb tevékenységével, a katonai hagyományőrzéssel. Korabeli eszközeiket a mi tanulóink is kipróbálhatták. Aki Apródként cseperedik, minden bizonnyal sok időt tölt a szabadban a számítógép helyett és egész gyermekkorában csepegtetve van lelkébe a magyar nemzeti identitástudat. Koreográfiájuk zenei aláfestéssel került bemutatásra. 2018-ban ők vezették a budapesti Szent Jobb körmenetet legelöl. A 2018-as Mátyás király emléknap tartalmasra sikerült: „Isten, hazánkért térdelünk elődbe”