• Tájékoztatás a Szülőföldön Magyarul (Bethlen) támogatáshoz

          • Tisztelt Szülők!

            Kérjük, olvassák el a "Szülőföldön magyarul“ pályázathoz szükséges lényeges információkat!

            BANKSZÁMLASZÁM:

            Lehet bármelyik szlovákiai bankban és bárkinek a nevére megnyitva. (Nem kötelező az OTP bankfiókban és a pályázó nevére.)

            Az igazolás lehet a számlakivonat vagy a szerződés másolata. Nem kell külön igazolást kérni a banktól. (Egyeztetés céljából van rá szükség, hogy nem történt-e elírás a kitöltéskor)

            ADATLAP LEADÁSA:

            A most végzős pályázók és akik szeptemberben már másik intézményt fognak látogatni kétféle módon adhatják le a pályázatot:

            1. egyénileg, postán a felhívásban feltüntett módon

            2. abban az intézményben amit a 2019/2020 –as tanévben látogattak (semmi esetre se adják le szeptemberben az új iskolában!)

          • Tisztelt Szülők!

          • A felmérés után ezúton értesítjük Önöket, hogy 2020. június 1-én a polgármester döntése értelmében, az előírt biztonsági intézkedések betartása mellett újraindul iskolánkon az 1.-5. évfolyamokon az oktatás.

            Ezzel kapcsolatos részletes információk a következők:

            1. Az első tanítási napon, június 1-én reggel, 8:00 órától várunk minden bejelentett gyermeket.
            2. A szülő az iskola épületébe nem léphet be, az épület előtti találkozásokra is érvényesek az aktuális higiéniai előírások (távolságok betartása).
            3. A szülő a gyermeke átadásakor egy nyilatkozatot ír alá, amellyel a gyermek fertőzésmentességét igazolja.
            4. A szülők minden tanítási napra 2 maszkot biztosítanak a gyermekeknek - az egyikben érkeznek az iskolába, a másik tartalék. Maszkot a tanulók csak a meghatározott helyeken fognak használni. Ellátja gyermekét papírzsebkendővel is – legalább 1 csomag zsebkendő legyen minden tanulónál.
            5. A krónikus betegségekkel küzdő gyermeknek (ami köhögéssel, tüsszögéssel jár - asztma, allergia, stb...), szakorvosi igazolást szükséges az első napon mellékelni.
            6. Az első napon az iskolába lépő tanulóknak szükségük lesz tiszta papucsra (benti lábbeli), saját ivóüvegre. Tisztálkodási szereket az iskola, illetve a fenntartó biztosít (adagolós szappan, fertőtlenítő és papír kéztörlő). Tornaruhára nem lesz szükség.
            7. Reggelente megmérjük a gyermekek testhőmérsékletét, majd fertőtlenítjük a kezeket.
            8. Amennyiben a tanuló bármely okból kihagy egy tanítási napot, az iskolába való belépésnél újra mellékelni kell a nyilatkozatot a fertőzésmentességről.
            9. Az  tanítási órákat blokkosítjuk. Az alsó tagozaton délelőtt is és délután is az alsó tagozatos osztályfőnökök biztosítják a tanulók számára a szakszerű foglakozást és az oktatást.

            A gyermekek beosztása a következő lesz:

            I. - II.     osztály közös csoport

            III. - IV. osztály közös csoport

            V.           osztály külön csoport.

            1. Az egyes csoportok egymástól elkülönítve fognak mozogni az intézményben.

            A csoportok között nem lesz átjárási lehetőség.

            A csoportok tagjai nem érintkezhetnek a többi tanulócsoport tagjaival.

            1.  Az ebédeltetés is tanulócsoportonként zajlik majd, amit minden iskolába érkező tanuló igényelhet.
            2. A délutáni foglalkozást igénylő tanulók részére 16:00-ig biztosítjuk a szakszerű oktatást.
            3. Az iskolába lépő tanulók az iskolában oldják meg napi feladataikat, házi feladatot már nem kapnak.
          • Tisztelt Szülők!

          • Értesítjük Önöket, hogy a szlovák kormány május 18-i rendelete alapján iskolánk is megnyitja kapuit az 1-5. évfolyam tanulói számára 2020. június 1-jén. Ebben az egy hónapos időszakban az iskola ÖNKÉNTES alapon indul, így a szülők eldönthetik, élnek-e a lehetőséggel.

            A fentartóval való egyeztetés alapján az első körben felmérést kell végeznünk, hogy kik azok, akik igénylik a júniusi iskolát. Az elkövetkező napokban az 1-5. évfolyam osztályfőnökei felkeresik  Önöket ezzel a kérdéssel, ezért kérem legyenek elérhetőek!

            Meg kell jegyeznem azonban, hogy a gyermekek csak a higiéniai óvintézkedések betartása mellett térhetnek vissza az iskolába.

             

            Néhány információ az elkövetkező intézkedésekkel kapcsolatban:

            1. Az osztályteremben max. 20 tanuló tartózkodhat.
            2. Iskolába érkezve – június 1-jén – a törvényes képviselőnek nyilatkozatot kell leadni arról, hogy a gyermek nem volt beteg, mely nyomtatványt eljuttatjuk Önökhöz.
            3. Arcmaszkban kell érkezni– plusz 1 arcmaszknak kell lenni a tanulónál a táskában. Az osztályban ezt már nem kell viselni, de osztálytermen kívül kötelező lesz a viselése.
            4. Reggelente kötelező a gyermek lázának mérése.
            5. A tanítás előtt a pedagógus felügyelete mellett mindenki kezet mos.
            6. A szülők, nagyszülők, testvérek csupán a bejáratig kísérhetik gyermeküket.
            7. Nem a klasszikus értelemben vett, megszokott oktatás fog folyni – elsősorban az eddig átvett tananyag  rögzítésére törekszünk majd, valamint a hátralevő egy hónapot szeretnénk kihasználni osztályközösség erősítésére.
            8. A tantermek folyamatosan, min. napi 2 alkalommal lesznek fertőtlenítve.

            A 6-9. évfolyam részére a minisztérium döntése értelmében folytatódik a távoktatás.

            Végül szeretném megköszönni mindnyájuknak az elmúlt időszakra jellemző lelkiismeretes munkát, az együttműködést!

            Banai Tóth Enikő, iskolaigazgató

             

          • Tájékoztató a végzősöknek

          • Kedves Kilencedikesek! 

            Tisztelt Szülők!

            Mint ahogy azt a médiából már megtudhatták, ebben az évben elmaradnak a klasszikus középiskolai felvételik. A kilencedikes diákok eddigi tanulmányi előmenetele alapján határozzák meg a középiskolák, hogy kit vesznek fel. 

            A minisztérium által kidolgozott pontozási rendszerbe beszámítják az alapiskola 8. évfolyamából az év végi, valamint a 9. félévi bizonyítvány jegyeit. A szlovák nyelvből, matematikából és magyar nyelvből szerzett jegyek számítanak, emellett a gimnázium vagy a különféle szakközépiskolák döntik el, hogy melyik további három tantárgy érdemjegyeit veszik figyelembe. Ha a tanuló az utolsó három tanévben minden tantárgyból kitűnő volt, minden tanévre öt pontot kap az általános értékelésben.

            Az oktatásügyi miniszter tájékoztatotója értelmében a harmadik kategóriában a pontszámok nullától 100-ig terjedhetnek, itt az olimpiászokon elért eredményeket is beszámítják, amit elég a szülőnek bejelentenie, a középiskola pedig ellenőrzi az információt a Iuventán keresztül.

            A kritériumok között szerepelnek még például a sportversenyeken, a művészi tevékenységek terén, az országos és nemzetközi versenyeken elért eredmények. Egy saját kritériumot a középiskola határozhat meg.

            Ahogy arról már Komáromi Zsuzsa kolléganő tájékoztatta Önönet, május 15-ig kell elektronikusan elküldeni a jelentkezést az iskolának. Két iskolába lehet jelentkezni, majd pedig május 29-én tudjuk meg, hogy kit vettek fel.

            Ha két középiskola is felvette a diákot, június 4-ig el kell dönteni, hogy a gyermek melyik iskolát választja.

            Ezt követően a középiskolák összegzik a szabad helyeket és június 15-ig eldöntik, hogy fognak-e  hirdetni pótfelvételit. A pótfelvételik után lép be a képbe az iskolaügyi hivatal, és mivel minden gyereknek kell középiskolai tanulmányokat folytatnia, az üresen maradt helyek alapján eldönti, hol fog tanulni a diák.

             

            Amennyiben még ezután is bármilyen kérdés merülne fel, forduljanak hozzánk bizalommal!

            Minden diákunknak sok sikert kívánunk!

             

            Az iskola vezetősége

             

          • "Tavasz - ahogy én látom!"

          • Tanulóink a rajzóra keretén belül fotópályázatba kapcsolódtak be, melynek célja a tavasz csodálatos pillanatainak megörökítése volt. Íme a képek! Minden fotósnak gratulálunk!

        • Digitális oktatás
          • Digitális oktatás

          • Tisztelt Szülők, kedves Gyerekek!

            Az elmúlt időszakban kialakult helyzet rendkívüli, mely mindannyiunktól türelmet, odafigyelést, egymás megértését és szoros együttműködést kíván. Nehéz ez az iskolai helyzet a gyermekeknek, a szülőknek, de a pedagógusoknak is. 

            Diákjainkat online, digitális formában oktatjuk. Eddig nem tapasztalt, gyakorlat nélküli részünkről is a "távoktatás". 

            Hatalmas a felelősségünk, ezért kérjük a tisztelt Szülőket, kapcsolódjanak be ebbe a tanulási-tanítási formába. Biztosítsák gyermekeik számára a megfelelő körülményeket, felügyeljék a tanulás folyamatát! Kérjük Önöket, legyenek ebben továbbra is partnereink!

            Mindenkinek jó egészséget kíván az iskola vezetősége!

          • ÚJ INTERAKTÍV TÁBLA A FELSŐ TAGOZATBAN

          • Szülői Szövetségünk úgy véli, a magyar oktatásban a magyar kisiskolánkban lépést kell tartanunk a korszerű pedagógiai eszközök alkalmazásában. Az információs és kommunikációs technológia oktatásban betöltött szerepe vitathatatlan, így szükségét érezzük,hogy olyan prezentációs eszközökkel szereljük fel az osztályokat, melyek innovatívak. Az interaktív táblák ma már alapvető felszerelési tárgyak az iskolában. Az idei tanévben a Szülői Szövetség nyertes pályázatával a  Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt-nek köszönhetően a felső tagozatban egy vadonatúj interaktív táblával gazdagodtunk. A képeken a már felszerelt, beüzemelt eszköz látható.

            A Szülők Szövetsége 1996 óta működik együtt iskolánk pedagógusaival,velük jó viszonyt ápolva közös érdekünk gyermekeink boldogulása, iskolai körülményeinek javítása. Küldetésünk, hogy támogassuk az anyanyelvű oktatást és nevelést az iskolában, melyet óvunk és védünk a megmaradás érdekében. Gyűjtsük a gyermekek iskolai oktatásával –nevelésével kapcsolatos szülői észrevételeket, igényeket. Részt vállalunk ezek megoldásában. Egy lépéssel mindig előbbre, sikeres tanulást!

          • Nové detské folklórne kroje pre detský ľudový tanečný krúžok v škole - MEGÉRKEZETT A NÉPTÁNCOSAINK VISELETE

          • Nadšenie detí a láska k folklóru, ľudových piesní a tanca nás doviedli k vytvoreniu detskej skupiny ľudového tanca v primárnom vzdelávaní. Tento nápad zrealizovala s finančnou pomocou Nitrianskeho samosprávneho kraja riaditeľka školy spolu s miestnym Združením Maďarských Rodičov na Slovensku.

            Cieľom je podporiť, vypestovať a zveľadiť vzťah detí k ľudovému tancu, k ľudovej piesni. Naučiť ich pozitívnemu vzťahu k dedičstvu, ktoré sme získali po predkoch a zachovať nádherné zvyky a tradície. Plánujeme sa naučiť viacero choreografií, ľudové hry. Choreografie viažuce sa na určité obdobie v roku spojené s tradíciami a zvykmi. Cieľom krúžku je aj posilniť, zachovať tie tradície a získavať pre to čo najviac detí.

            Deti vďaka folklóru sa učia vnímať priestor, ovládať svoje telo, naučia sa základné kroky a variácie ľudového tanca. V neposlednom rade využijú zmysluplne svoj voľný čas a získavajú sociálne kontakty.

             

            Gyermekeink lelkesedése, szeretete a helyi népi hagyományok, népi táncok és a népzene iránt arra inspirált bennünket, hogy megalapítsuk a néptánccsoportot Dunamocson az alsó tagozatban. Gyermekeink viseletét az iskola igazgatósága a Szülői Szövetség együttműködésével a NYITRA MEGYEI ÖNKORMÁNYZATNÁL elnyert sikeres pályázatból biztosította.

            Célunk támogatni és megerősíteni a gyermekek viszonyát a népdalok és néptánc iránt. Megtanítani őket pozitívan viszonyulni ehhez a csodálatos kulturális örökséghez, amit elődeinktől tanultunk és megőrizni az ezzel kapcsolatos hagyományokat, szokásokat. Tervben van megtanulni több érdekes koreográfiát, népi játékokat, melyek a hagyományos magyar évkör szokásrendszerének részei.

          • „ŐSI TUDÁS” magyar írásbeliség ROVÁSÍRÓ SZAKKÖR és KÖRZETI VETÉLKEDŐ DUNAMOCSON

          • A magyar rovásírást szkíta, hun, avar elődeinktől örököltük. Nemzeti írásunk, a rovásírás a hagyományőrzés legnemesebb formája, a magyarok régi és értékes művelődéstörténeti kincse. Ennek az írásnak a használóit a MAG népének hívták, hiszen hallhatóvá és láthatóvá is válik az ŐSÖK üzenete, amikor ezt a JEL-KÉP-REND-SZERT használjuk. Dunamocson az „Ősi Tudás” ősi magyar írásbeliség szakkört a magyarságért érzett felelősségük megnyilvánulásaként valósítják meg az iskolában, melyben döntő fontosságú a rovásírás megszerettetése diákjaikkal.A XV. Felvidéki Országos Rovásírás-vetélkedő és Műveltségi Találkozót sok másik iskola részvételével idén a Dunamocsi Alapiskola szervezte meg április 26-án a Bethlen Gábor Alap támogatásának köszönhetően. Ez a jeles esemény az országos versenysorozat része a FERO (Felvidéki Rovók) és a Palóc Társaság részvételével.  Célja megismertetni és megszerettetni a magyar fiatalokkal ősi műveltségünket, magyar kulturális örökségünket, a magyar rovásírást,elmélyíteni fiataljainkban a magyarsághoz való tartozás felemelő érzetét és szilárd tudatát, mert Sajó Sándorral vallják:„Magyarnak lenni büszke gyönyörűség!” A tavalyi 2017/18-as tanévben indult az iskolában az ősi magyar írásbeliségünk elsajátításának lehetősége,a magyar ŐSI TUDÁS rovásíró szakkör. A rovásírás jellegzetes,vonalas,többnyire egyenes szárú betűkből álló ősi magyar írásfajta. Az iskola igazgatónője, Banai Tóth Enikő teljes odaadással karolta fel a szakkört és lehetőséget biztosított a gyerekeknek a Felvidéki Országos vetélkedőn való részvételre. A dunamocsi gyerekek tisztesen helyt álltak a Budapesti Területi Rovásíró Verseny és Hagyományőrző napon is. Az iskola tanulója, Tóth Rubina Budapesten harmadik helyezést ért el az országos vetélkedőn és különdíjjal méltatták a szervezők, hiszen egy évvel fiatalabb volt a legkisebb korcsoportban résztvevőknél is. Gyors olvasására és szabályos, hibátlan teszteredményeire felfigyeltek az értékelők. A kezdeményezés igen sikeresnek bizonyult,hiszen lehetőséget biztosított az iskola a falu lakosságának is a becsatlakozásra a gyermekek mellé, 7-99 éves korig. Az iskola több pedagógusa részt vett a szakkörön és anyukák is szép számmal együtt tanultak a gyerekekkel. A budapesti Forrai Rovásíró Kör tanára, Hum Attiláné Lídia küldetésként, önzetlenül vállalta a szakkör vezetését Magyarországról. Az iskola lelkes tanára, Tarr Nóra karolta fel a gyerekeket és szorgos, kitartó munkával a szakkör mellett külön foglalkozott velük. Meg is lett az eredménye, hiszen másodikos tanulói, NAGY CSABA és TÓTH RUBINA bejutottak a Felvidéki Országos döntőbe. A különböző népek általában általános és nemzeti műveltséggel is rendelkeznek. Nálunk sajnos az általános műveltséggel rendelkezők száma a nemzeti műveltséggel rendelkezők számánál sokkal magasabb, míg más népeknél ez pont fordítva van.  Sajnos nem minden felvidéki iskola mondhatja el magáról, hogy falain rovásírás ABC díszeleg. Dunamocson felavatásra, leleplezésre került egy játékos, a gyerekeknek a mindennapi gyakorlásra, játszásra is alkalmas, díszes rovásíró tábla. 

            Az idei hangos olvasási és írásbeli feladatok szövegei kapcsolódtak a Benedek Elek születésének 160. és halálának 90. évfordulójához - népmesék (A korosztály), a II. Rákóczi Ferenc emlékévhez (B és C korosztály), a 100 éve történt hős eseményekhez: A legbátrabb város, Balassagyarmat (D  korosztály).

            A feladatok teljesítése után Hum Attiláné Lídia, vezető rovásoktatónk  a kevésbé ismert rovásemlékeinkről tartott előadást iskolánk konferenciatermében, amit egy faluséta követett Bábi Tibor, az iskola tanárának vezetésével.

            Az összes vetélkedő könyvjutalomban részesült és egy szép emléklappal gazdagodott. A továbbjutók a támogatóknak köszönhetően értékes díjakat kaptak. 

            A vetélkedő a Bethlen Gábor Alap támogatásával valósult meg, valamit köszönettel tartozunk további támogatóinknak: Vörös Péternek (Domivo), Retkes Jánosnak, Farkas Péternek (F-Petrol), a KOVIL vállalatnak, Tóth Lajosnak és Jókai Andreának.

            Hálás köszönet az összes felkészítő tanárnak, akiknek célja nemzeti műveltségünk emelése, továbbá a rovásírás gyakorlati alkalmazása, feljegyzések, naplók írása, baráti levelezések, titkos írásként való alkalmazása, stb. Elsajátítása tehát nem valamiféle kötelező feladat, hanem szeretettel, nemzeti öntudattal eltelve igyekeznek magukévá tenni, ami egyúttal a tanulást is megkönnyíti a gyerekek számára. 

            „Figyelj most te kedves kis madárka

            Arra, amit üzenek veled

            Vidd tovább a szavam ágról-ágra

            Hadd hallják a magyar gyerekek.

            Vigyázzatok a Kárpát-hazára

            A hegyekre, a folyókra, a fákra

            Várromokon a hunok lábnyomára

            Országházban a Szent Koronára.” (Friedrich Klára: Vers rovásíró gyerekeknek)

            A felvidéki magyar kisiskolák nehéz időket élnek. Dunamocson is küzdenek az iskola megmaradásáért. Nemcsak az egyre fogyatkozó gyermeklétszám jelent óriási problémát, de a szűkös anyagi lehetőségek is. Mégis az egész tanári kar teljes odaadással küzd és a kevésből is igyekszik kihozni a legtöbbet. A hangulat családias, minden magyar gyermek érték. Az ehhez hasonló események is hozzájárulnak ahhoz, hogy a szülők a helyi magyar iskolát válasszák gyermeküknek.

          • Madármentés

          • Pénteken délután tanulóink, Hlúgyik Dénes és Bajkai Bence madáréletet mentett! Egy törött szárnyú kismadarat találtak. Mint később kiderült, egy ritka és védett GYURGYALAGot. Megsajnálták, befogták és Zsuzsa tanító néni segítségével ápolásba vették, s azóta a gyönyörű kismadár már a Madártani egyesület munkatársához került, jól van. Dicséret a fiúknak! 😊

          • McDonalds kupa

          • Do galérie McDonalds kupa boli pridané fotografie.

            McDonalds kupa, 2. hely! :)Gratulálunk lányok, fiúk: Hlúgyik Dénes, Varga Zalán, Lobodás Réka, Nagy Kristóf, Vörös Dominik, Varga Aranka, Bajkai Bence.